organizational_storytelling

Organizational Storytelling

2.47 out of 5 based on 66 customer ratings
(66 kundeanmeldelser)

DKK 90,00

Organizational Storytelling
af Søren R. Nymark

Denne udgivelse handler om organisatoriske fortællinger og værdibaseret ledelse. Organisatoriske fortællinger anskues bl.a. som et ledelsesværktøj til udøvelse af værdibaseret ledelse. Der fokuseres både på fortællingernes formelle og uformelle funktioner i organisationer.

Varenummer (SKU): 24. Kategorier: , .

Product Description

Organizational Storytelling
af Søren R. Nymark

Uformelle fortællinger er fortællinger af en mere ukontrollerbar og dybtliggende karakter mellem medarbejdere i organisationen. Uformelle fortællinger giver mening til ellers paradoksale og flertydige hændelser i organisationen for den enkelte medarbejder.

I forhold til værdibaseret ledelse ses organisatoriske fortællinger som et medie til både forståelse af kulturen i organisationen for de enkelte medarbejdere og indirekte kommunikation af organisationens rammer og værdigrundlag. Den teoretiske del er eksemplificeret ved et omfattende empirisk materiale om casen Hewlett-Packard. Herigennem illustreres det, hvordan værdibaseret ledelse kan fungere i praksis i videns- og forandringsintensive organisationer.

Organisatoriske fortællingers rolle i formidling af rammer og mål er beskrevet som en væsentlig faktor i udøvelsen af værdibaseret ledelse. En anden og nødvendig side af den værdibaserede ledelse er målfastsættelse, hvilket er illustreret ved Hewlett-Packards systemer på både individuelt niveau og på organisatorisk niveau. Her illustreres det, hvordan ledelsen gennem organisatoriske fortællinger skaber rammer for udfoldelse i organisationen, mens målfastsættelse og evaluering angiver, hvor virksomheden og den enkelte medarbejder befinder sig i udgangspunktet, og hvor virksomheden og den enkelte medarbejder skal hen.

Udgivelsen giver en omfattende indføring i, forståelse af og baggrund for organisatoriske fortællinger. Der gives en gennemgang af væsentlige fokusområder i organisationsteorien de sidste 10-15 år, bl.a. glidningen fra modernisme til postmodernisme, samt en omfattende gennemgang af Hewlett-Packards historie fra opstarten i slutningen af 1930”erne til slutningen af 1900-tallet, hvor væsentlige hændelser trækkes frem og relateres til teorien om organisatoriske fortællinger og værdibaseret ledelse.

Pia Møller Appel, personaledirektør for Hewlett-Packard i Danmark:
“Bogen fanger på glimrende vis Hewlett-Packards virksomhedsfilosofi, The HP Way, som en utrolig vigtig kulturbærer i HP. Virksomhedsfilosofien, som det ligeledes illustreres i bogen, blev grundlagt af Bill Hewlett og Dave Packard i slutningen af 1930”erne – og på dette grundlag bygger HP den dag i dag. Værdierne i The HP Way ses som afgørende for HPs succes – i den måde vi behandler kunder, medarbejdere og omgivelser på. I HP har vi altid fokuseret på et ansvarligt værdigrundlag. Organizational Storytelling sætter vores værdigrundlag i en teoretisk ramme af værdibaseret ledelse og organisatoriske fortællinger, der giver et tydeligt billede af, hvordan Hewlett og Packard bevidst har bygget HP op gennem en stærk fokusering på og kommunikation af HPs værdigrundlag.”

Titel: Organizational Storytelling – Creating Enduring Values in a High-tech Company
Forfatter(e): Søren R. Nymark
Udgivelsesår: 2000
Antal sider: 211 sider
ISBN: 87-89303-24-5

Additional Information

Vægt 447 g

66 reviews for Organizational Storytelling

  1. ChedgeFuh@rvmail.xyz
    3 out of 5

    :

  2. ChedgeFuh@rvmail.xyz
    4 out of 5

    :

  3. ChedgeFuh@rvmail.xyz
    3 out of 5

    :

  4. Nicsdeect@rwmail.xyz
    4 out of 5

    :

  5. Dromies@rqmail.xyz
    2 out of 5

    :

    Proviron

  6. encolla@svmail.xyz
    2 out of 5

    :

    https://buystromectolon.com/ – how to buy stromectol

  7. irommully@swmail.xyz
    3 out of 5

    :

  8. Chishetle@rvmail.xyz
    3 out of 5

    :

  9. Cheroke@sufmail.xyz
    1 out of 5

    :

  10. shingor@abdiell.xyz
    2 out of 5

    :

    Finasteride Online Sicuro

  11. Raitirl@manmail.xyz
    4 out of 5

    :

  12. Fleence@oourmail.xyz
    3 out of 5

    :

  13. Expinia@mktmail.xyz
    3 out of 5

    :

    Clobetasol Medicine Visa Accepted Cash On Delivery

  14. Gowmert@abdulah.xyz
    2 out of 5

    :

    https://buypropeciaon.com/ – finpecia 1 mg for sale

  15. enVendy@swmail.xyz
    1 out of 5

    :

    https://buylasixshop.com/ – torsemide to furosemide

  16. hooveak@rwmail.xyz
    4 out of 5

    :

    Worldwide Fluoxetine For Sale Visa Shop

  17. Fariliams@rvmail.xyz
    3 out of 5

    :

    http://buypriligyhop.com/ – priligy pill

  18. wiscelA@oourmail.xyz
    3 out of 5

    :

  19. PlannaSew@sqmail.xyz
    4 out of 5

    :

  20. smalinc@sufmail.xyz
    3 out of 5

    :

    viagra a los 19 anos

  21. Infutty@mktmail.xyz
    1 out of 5

    :

  22. odogWrozy@supmail.xyz
    4 out of 5

    :

  23. Outfiff@rqmail.xyz
    1 out of 5

    :

  24. Impogma@svmail.xyz
    3 out of 5

    :

    Pompe Lioresal

  25. Alieflems@adann.xyz
    3 out of 5

    :

    Baclofen Generique En Canada

  26. oxisync@manmail.xyz
    3 out of 5

    :

  27. orergit@supmail.xyz
    1 out of 5

    :

    https://buyneurontine.com/ – gabapentin for sleep

  28. Anazids@swmail.xyz
    1 out of 5

    :

    Buy Liquid Amoxicillin For Cats

  29. neiffib@adann.xyz
    3 out of 5

    :

  30. Bibible@abdiell.xyz
    4 out of 5

    :

  31. Rivysibly@abdulah.xyz
    1 out of 5

    :

    Diclofenac 150 Buy

  32. Cottthums@sqmail.xyz
    3 out of 5

    :

  33. exevomo@sqmail.xyz
    2 out of 5

    :

    Nolvadex 20 Mg Prix

  34. Enlicsnal@svmail.xyz
    4 out of 5

    :

    Generique Viagra Soft

  35. DrasEle@rvmail.xyz
    1 out of 5

    :

    Cialis Mal Aux Jambes

  36. enlitly@adann.xyz
    2 out of 5

    :

    Zithromax And Running

  37. paypsunda@rqmail.xyz
    1 out of 5

    :

  38. Roowssmut@sufmail.xyz
    4 out of 5

    :

  39. Neetsbast@abdulah.xyz
    3 out of 5

    :

    Buy Sildenafil Tablets

  40. acereeJen@abdiell.xyz
    2 out of 5

    :

  41. jahAnonee@oourmail.xyz
    4 out of 5

    :

  42. boubcople@swmail.xyz
    3 out of 5

    :

  43. Toogedare@mktmail.xyz
    4 out of 5

    :

    Amoxicillin Clavulanate Aka Augmentin 250m

  44. ocealse@maill1.xyz
    2 out of 5

    :

  45. dumBaws@supmail.xyz
    2 out of 5

    :

  46. Argusly@rwmail.xyz
    2 out of 5

    :

  47. Alloday@manmail.xyz
    2 out of 5

    :

    Rosa Implex Pvt Ltd

  48. Extibia@rwmail.xyz
    1 out of 5

    :

    Amoxicillin 200

  49. Ensulse@sqmail.xyz
    3 out of 5

    :

  50. Attisee@swmail.xyz
    1 out of 5

    :

    Cialis Levitra Viagra Autres

  51. PLEALGEMA@mktmail.xyz
    2 out of 5

    :

    Francia Kamagra In Linea

  52. ascereups@sqmail.xyz
    1 out of 5

    :

    viagra con otras drogas

  53. clehows@svmail.xyz
    4 out of 5

    :

    cialis tadalafil beter dan viagra

  54. Erurrible@rwmail.xyz
    2 out of 5

    :

  55. excalty@sufmail.xyz
    2 out of 5

    :

  56. encokic@abdiell.xyz
    1 out of 5

    :

  57. entipse@adann.xyz
    2 out of 5

    :

    Viapro Without Prescription

  58. jeboorm@abdulah.xyz
    3 out of 5

    :

    Viagra Kamagra Bestellen

  59. mokinny@swmail.xyz
    2 out of 5

    :

  60. MosyLasty@rwmail.xyz
    2 out of 5

    :

  61. enehync@sqmail.xyz
    4 out of 5

    :

    Propecia Ireland

  62. Phingog@rqmail.xyz
    1 out of 5

    :

  63. altenda@mktmail.xyz
    4 out of 5

    :

    Para Que Sirve La Propecia

  64. horulky@oourmail.xyz
    2 out of 5

    :

    avis kamagra kamagra insuficiencia cardiaca kamagra in the us

  65. brittnybickford@gmail.com
    2 out of 5

    :

    Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.

    Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!

    Check out my blog post … purchase cialis

  66. lazaro.ostrander@gmail.com
    1 out of 5

    :

    An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who has been doing a little homework on this.
    And he in fact bought me breakfast due to the fact that I discovered it
    for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
    But yeah, thanks for spending time to talk about this matter here on your blog.

    My blog buying cialis online reviews

Tilføj en anmeldelse af varen